• 602 648 191
  • ittech@doktorczyk.pl

TV SAT

Wszystkie obecnie polskie kanały HD  nadawane są w standardzie DVB-S2. Przy gorszych warunkach atmosferycznych, deszczu lub mocnym zachmurzeniu to właśnie kanały HD są bardziej podatne na problemy z odbiorem niż dawniej SD.

Jeżeli instalacja antenowa jest wykonana poprawnie, na dobrej jakości podzespołach, antena jest prawidłowo ustawiona oraz nie jest zbyt mała, to generalnie problemy z odbiorem nie powinny występować no chyba, że występują wyjątkowo intensywne zjawiska pogodowe.

Większa antena zawsze pomaga dłużej utrzymać sygnał, ale potrafią być też takie opady, które odetną od sygnału nawet antenę o średnicy 180 cm. Ogólna zasada jest taka, że przy stopniowo pogarszających się warunkach atmosferycznych sygnał najpierw zniknie na antenie np. 60 cm, później na 80 cm, następnie na 120 cm, itd. Oczywiście w pewnym momencie nie ma już sensu montowanie gigantycznej anteny, aby odbierać tylko podstawowe kanały.

Do poprawnego odbioru kanałów w standardzie DVB-S2 montujemy anteny o średnicy z przedziału 90 – 120 cm uwzględniając zapas na gorsze warunki pogodowe.

Kolejnym istotnym elementem jest ustawienie anteny, który wymaga precyzji. Wiemy ,że ustawić antenę satelitarną potrafi każdy. Ale zrobić to dobrze trzeba posiadać do tego wiedzę, sprzęt i kwalifikacje.

Precyzyjne ustawienie anteny bez urządzenia pomiarowego jest niezwykle trudne. Poleganie na informacjach w paskach na tunerach w procentach bywa niewystarczające.

Mając nawet antenę 120 cm i nie ustawi się jej precyzyjnie, to sygnał z niej może być gorszy niż nawet z anteny o średnicy 60 cm. Przy dobrej pogodzie może okazać się to wystarczające, ale gdy warunki pogodowe się pogorszą sygnał może znacznie osłabnąć.

Precyzja przy montażu i ustawianiu anteny jest bardzo istotna. Najczęściej popełnianym błędem jest brak ustawienia kąta skręcenia konwertera.

Bez porządniejszego urządzenia pomiarowego nic nie zdziałasz. Patrząc na paski sygnału w odbiorniku może się wydawać, że antena jest ustawiona idealnie, a tymczasem można nadal lepiej ją ustawić, by jeszcze zyskać zapas na gorsze warunki atmosferyczne.
Dlatego zachęcamy skontaktować się z nami i wykonamy to tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe.

Ważne też jest aby antena była przymocowana solidnie by nie doprowadzić do drgań czaszy przy silniejszym wietrze utrudniających tym samym odbiór, a w dłuższej perspektywie zapewne spowoduje jej przestawienie.

Antenę należy montować na ścianie południowej lub południowo-zachodniej budynku. Uchwyt anteny musi być zamontowany dokładnie pionowo, gdyż niezachowanie pionu powoduje zmianę ustawień anteny w stosunku do satelity. 

Dobrej jakości przewód powinien mieć nie więcej niż 30 m gdyż dłuższy wymaga zastosowania wzmacniaczy. Nie łączymy przewodu w kilku miejscach. Przewód powinien być zamontowany w takich miejscach gdzie nie będzie narażony na uszkodzenia.

Niefachowe założenie złącz na przewód antenowy również wpływa na jakość sygnału. Nieodpowiednie ich zabezpieczenie może doprowadzić do dostania się tam wilgoci i ostatecznie do zwarcia.

Pomożemy Tobie uniknąć problemów z odbiorem telewizji satelitarnej, tj:

  • zamontujemy odpowiednią antenę.
  • precyzyjnie ustawimy.
  • zastosujemy dobrej jakości podzespoły


Po tak poprawnie wykonanej instalacji, nie ma możliwości, aby zawodziła.